Data publikacji w serwisie: 29 lipca 2022 r.

XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

W dniach 12-18 lipca 2022 roku w Paryżu odbyła się XVIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo), w której uczestniczyło 209 zawodników reprezentujących 54 kraje.

Organizatorem Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej jest Międzynarodowa Unia Geograficzna. W zawodach uczestniczą najlepsi uczniowie szkół ponadpodstawowych, wyłonieni w krajowych zawodach olimpijskich.

Tegoroczna edycji przeprowadzona została w formule zdalnej z Paryża. W ramach zawodów IGeo uczestnicy rozwiązywali zadania w trzech kategoriach: test pisemny, zajęcia terenowe oraz quiz multimedialny. W zakresie merytorycznym test dotyczył między innymi zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych, zjawisk zachodzących w Delcie Mekongu, a także zagrożeń naturalnych w odniesieniu do rozwoju obszarów miejskich. Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki po dolinie dolnego biegu Sekwany, w ramach której uczniowie mieli m.in. zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Natomiast quiz multimedialny zawierał 40 zadań wielokrotnego wyboru z zakresu geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

W 2022 roku Polskę reprezentowali najlepsi uczniowie, zdobywając 4 srebrne medale

oraz zajmując 5. miejsce w klasyfikacji drużynowej wśród 54 krajów:

Mateusz Tomiczek (II LO w Rybniku) zajął 20. miejsce na świecie,

Piotr Zatwarnicki (Publiczne LO nr III w Opolu) – 25. miejsce na świecie,

Anna Zientek (VIII LO w Poznaniu) – 35. miejsce na świecie,

Filip Szczęk (VIII LO w Warszawie) – 50. Miejsce na świecie.

Szczególnie bardzo serdecznie gratulujemy Annie Zientek, uczennicy VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, która także uczestniczyła w zawodach Okręgowych w Poznaniu, Finałowych XLVIII Olimpiady Geograficznej w Gdyni oraz VIII Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej w Kownie.

Zatem Reprezentantka Poznania i Wielkopolski znalazła się w gronie najlepszych uczniów Polski oraz krajów biorących udział w XVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej.

Serdeczne podziękowania kierujemy także do Pani mgr Alicji Wośkowiak-Kopeć, nauczycielki Ani Zientek, za rozwijanie zainteresowań geograficznych, motywowanie i pomoc w przygotowaniu do XLVIII Olimpiady Geograficznej, VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej, a przede wszystkim do XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.

Informację przygotowała:
Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Poznaniu