Szkoła Ćwiczeń w Suchym Lesie
Szkoła Ćwiczeń w Suchym Lesie – WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Partner wiodący: Gmina Suchy Las; Partner nr 1: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza; Partner nr 2: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
Podmioty realizujące: Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchym Lesie; Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM; ODN.
Kierownik projektu: prof. UAM dr hab. Iwona Piotrowska (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM)
Czas trwania: 29.03.2019 – 31.01.2021
Cel szczegółowy: Poprawa funkcjonowania i zwiększenie wykorzystania systemu wspomagania szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych tzw. transversal skills niezbędnych na rynku pracy obejmujących matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętność rozumienia,kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, umiejętność uczenia się, umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, jak również nauczania eksperymentalnego oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
Celem projektu jest wykorzystanie dużego potencjału kadrowego i technicznego SP2 w Suchym Lesie i przygotowanie jej do pełnienia roli szkoły ćwiczeń w Wielkopolsce, a w szczególności uzyskanie i/lub podniesienie kompetencji 38 nauczycielek i nauczycieli szkoły ćwiczeń oraz 56 nauczycielek i nauczycieli z 7 szkół współpracujących m. in. w obszarze prowadzenia warsztatów metodycznych, technologii komunikacyjnych, nauczania osób dorosłych, prowadzenia zajęć, które rozwijają w uczniach kompetencje kluczowe.
Dzięki współpracy z ODN w Poznaniu i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, kadra SP2 podniesie swoje umiejętności trenerskie i pozna szerzej metody pracy dydaktycznej, które rozwijają w uczniach takie postawy i kompetencje jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, umiejętność uczenia się, umiejętność pracy zespołowej.
Jednym z etapów realizacji projektu są praktyki studentów WNGiG, kandydatów na nauczycieli, w doskonaleniu ww umiejętności oraz przygotowywanie do zawodu nauczyciela geografii
i przyrody.
Uczestniczą studenci kierunku Geografii, II rok studiów, I stopień (Licencjat), biorący udział
w Module Edukacyjnym.
Dofinansowanie: dla WNGiG UAM 49 260,00