Konferencja „Geoinspiracje – teorie i praktyki” – podsumowanie
29 marca 2019 r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Geoinspiracje – teorie i praktyki” pod Patronatem JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. UAM dra hab. Andrzeja Lesickiego. Okazją do spotkania był Jubileusz 20-lecia Pracowni Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej, przypadający w roku 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.
Konferencję uroczyście otworzył Dziekan WNGIG prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak, który
w słowach powitania zwrócił szczególną uwagę na wartość geografii jako nauki i przedmiotu nauczania w kształtowaniu tożsamości młodego pokolenia. Prof. Andrzej Kostrzewski podkreślił silną pozycję poznańskiej dydaktyki geografii na arenie ogólnopolskiej oraz zwrócił uwagę na jej korzenie w pracach prof. Pawłowskiego i prof. Czekańskiej. Na ręce Kierownika PDGiEE prof. UAM dr hab. Iwony Piotrowskiej złożone zostały listy gratulacyjne m.in. od Dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu czy też przedstawicieli Kolegium Edukacyjnego Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego. Wstępem do podjęcia rozważań w części referatowej konferencji było wystąpienie dra Marka Kaczmarczyka z Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego dotyczące funkcjonowania mózgu i nauczania przyjaznego mózgowi.
Sesja referatowa poświęcona była tytułowym geoinspiracjom w procesie kształcenia geograficznego. Wystąpienia dotyczyły propozycji edukacyjnych, które stawiają ucznia w roli aktywnego uczestnika procesu dydaktycznego. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi
dr Agata Kołodziejczak (reprezentująca Analog Astronaut Training Center), która zaprezentowała bazę Lunares symulującą powierzchnię Księżyca lub Marsa i jej możliwości edukacyjnego wykorzystania w zakresie nauczania geografii, geologii i ekologii czy też mgr Jakub Chęciński (z Grupy GEOpyra), który inspirował możliwościami zastosowania geocachingu. Swoje wystąpienia wygłosili także pracownicy i doktoranci naszego Wydziału, którzy poruszyli zagadnienia wykorzystania aplikacji internetowych jako narzędzi poznawania geozagrożeń, edukacji regionalnej z mapą i tabletem czy też druku pomocy naukowych w technologii 3D.
Zwieńczeniem Konferencji była sesja warsztatowa. Uczestnicy mogli w praktyce doskonalić umiejętności z zakresu stosowania narzędzi geoinformacyjnych w czasie zajęć opracowanych przez doktorantów i studentów WNGiG oraz partnerów konferencji z Pracowni Edukacji ESERO. Z kolei inspiracją do wprowadzania doświadczeń i eksperymentów laboratoryjnych w nauczaniu geografii były zajęcia Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa posterów poświęcona historii Pracowni Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej oraz aktualnym wynikom badań prowadzonych przez jej pracowników
i doktorantów.
Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Profesor Hanna Gulińska z Zakładu Dydaktyki Chemii UAM podziękowała organizatorom za przypomnienie szczególnej roli geografii w procesie integrowania wszystkich przedmiotów przyrodniczych. Uczestnicy z dużym entuzjazmem zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach teoretyków i praktyków nauczania geografii, jako źródła wzajemnych geoinspiracji.